Ágazati Sztrájk Elõkészítõ Bizottságot alakítottak a szakszervezetek
Sajtótájékoztatón jelentették be a közoktatásban érdekelt szakszervezetek a sztrájk elõkészítõ bizottság megalakítását. Sajtóvisszhang, letölthetõ hanganyag!
2011. május 5-én közös sajtótájékoztatón jelentették bea közoktatásban érintett szakszervezetek, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete (MZTSZ), a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet (MKSZSZ), és az Oktatási Vezetõk Szakszervezete (OVSZ), hogy Ágazati Sztrájk Elõkésztõ Bizottságot hoztak létre. Az Ágazati Sztrájk Elõkészítõ Bizottság létrehozását az indokolja, hogy kezdeményezéseink ellenére a közoktatás rendszerének átalakításával kapcsolatos elõkészítõ munkába az érintett szakszervezeteket érdemben nem vonták be. A Bizottság célja, hogy tárgyalásos egyeztetéssel találjon megoldást a közoktatásban foglalkoztatottak problémáira, indokolt esetben azonban feladatának tekinti a munkahelyi és az országos sztrájk szervezését is.
A Bizottság levélben fordult Orbán Viktot miniszterelnökhöz, hogy a sztrájktörvény értelmében jelölje ki a kormányt képviselõ tárgyalókat. Levelükben megfogalmazták, mely kérdésekrõl kívánnak tárgyalni a Kormánnyal.Ezek a következõk:
- a közoktatási intézmények fenntartási, finanszírozási és foglalkoztatás i rend szer e,
- a munkáltatói jogkör gyakorlása,
- a szakképzés jövõje,
- nem állami, nem önkormányzati és nem egyházi iskolák finanszírozása, az itt foglalkoztatott pedagógusok és pedagógiai munkát segítõk jogállása és sorsa, az itt tanuló diákok jövõbeni helyzete,
- a Széll Kálmán terv és a közoktatás viszonya,
- a pedagógus-munkaidõ és a pedagógusok kötelezõ óraszáma,
- a közoktatásban foglalkoztatottak alkalmazási feltételei,bérezése, juttatási, ellenõrzési és minõsítési rendszere.
A Bizottság levele letölthetõ a lap alján!
A sajtótájékoztatót megelõzõen az mr1 Kossuth rádió 180 perc című műsorában Galló Isvánné, a PSZ elnöke arról beszélt, hogy nem egyeztet a kormány a pedagógusokkal a közoktatási törvényrõl. Galló Istvánné szerint teljes bizonytalanságot jelentenek az óraszámmal kapcsolatos elképzelések. Az ugyanis, hogy az eddigi kötelezõ óraszám helyett kötelezõ munkaidõt tartalmazna a törvény, és 32 órát kellene bent tölteni az iskolában az eddig 22 kötelezõ tanóra helyett, egy nagyon veszélyes megoldás, a 32 órás kötelezõ benntartózkodás ugyanis lehetõséget és jogot adhat az intézményvezetõnek arra, hogy további pedagógiai feladatokkal bízza meg a kollégát, ami pedig burkolt óraszámemelést jelent.
A szakszervezeti vezetõ nehezményezte azt is, hogy a kormány elé került koncepciót nem kapták meg az oktatási államtitkártól, így semmi esély arra, hogy érdemi változtatást vagy javaslatot tegyenek.
A PSZ elnökével készített beszélgetés letölthetõ a lap alján!
A műsorben késõbb szerplõ Hoffmann Rózsa, határozottan visszautasította Galló Istvánné szavait, mint mondta, a közoktatási törvénnyel kapcsolatban folyamatosak és nyíltak az egyeztetések, a beérkezõ javaslatokat pedig igyekeznek beépíteni a törvénytervezetbe. Hangsúlyozta azt is: még nem eldöntött tény, hogy állami kézbe kerülnek az iskolák, vannak ugyanakkor érvek az államosítás mellett.
Az óraszámokról szólva azt mondta, az iskolában való kötelezõ bent tartózkodás azt a célt szolgálja, hogy a gyerekek is bent maradhassanak a munkaidõ végéig, hiszen a magyar társadalom kétkeresõs, ezt viszont csak úgy lehet megoldani, ha ezt a kicsinyes túlóra-elszámolásos pedagógiai munkaszervezést megszüntetjük - fogalmazott az államtitkár. Emlékeztetett arra is, hogy nemrég a pedagógustársadalom véleményét is kikérte a kormány az oktatási törvénnyel kapcsolatban, és a kiküldött kérdõívekre érkezett válaszokban az iskolaigazgatók több mint fele támogatta ezt az intézkedést, úgy, hogy sok helyen a tanárok véleményét is kikérték.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a sajtótájékoztatón cáfolta Hoffmann Rózsa államtitkár kijelentését arról, hogy folyamatosan zajlanak az egyeztetések a szakszervezetekkel. Galló Istvánné azt mondta: az egyeztetés nem azt jelenti, hogy írásban kikérik a véleményüket, ez ugyanis nem érdemi párbeszéd. Továbbra sem ismerik azonban a sajtóban olvasott elképzelések indokait, az azokat megalapozó hatásvizsgálatokat - tette hozzá a PSZ elnöke. A közoktatási pedagógus szakszervezetek egyébként a legnagyobb problémának az iskolák tervezett államosítását tartják.
A sztrájkbizottság megalakításáról készült beszámolók a sajtóban, többek között:
http://www.fn.hu/belfold/20110505/hoffmann_megint_beszolt_pedagogusoknak/
http://www.mr1-kossuth.hu/hirek/hoffmann-esszerusiteni-kell-a-felsosoktatast.html
a Kossuth rádió honlapján meg is hallgatható az Államtitkár asszonnyal folytatott beszélgetés
http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=423162
http://index.hu/belfold/2011/05/05/sztrajkbizottsagot_alapitottak_a_pedagogus_szakszervezetek/
http://www.fn.hu//belfold/20110505/bekemenyitettek_pedagogusok/
http://hirszerzo.hu/belfold/20110505_pedagogusok_sztrajkbizottsag_pedagogusok#rss
http://nol.hu/belfold/sztrajk_lesz_az_iskolakban_
http://www.hirtv.hu/kultura/oktatas/?article_hid=376331
http://www.metropol.hu/itthon/cikk/725021
http://www.mno.hu/portal/782110
http://inforadio.hu/hirek/belfold/hir-431683