A PSZ 12 pontja
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az országjárás után 12 pontban fogalmazta meg követeléseit – március idusához közeledve – 2020. március 12-én. A kezdeményezés célja a magyar oktatás helyzetének mielőbbi javítása, ezért a 12 pontot a PSZ Elnöksége átadja Maruzsa Zoltánnak, az Emmi köznevelésért felelős államtitkárának, akivel éppen 2020. március 12-én, 14 órától folytat sztrájkbizottsági tárgyalásokat.
Mit kíván a pedagógustársadalom március idusán?
A Pedagógusok Szakszervezete 12 pontja:
- Tisztességes bért a pedagógusoknak! A tanárok bérét a minimálbérhez igazítsák 2020 januárjától visszamenőleg. A bejelentett 10 százalékos ágazati szakmai pótlék semmire sem elég, valódi béremelést követelünk! A pályakezdők is kapjanak versenyképes bért, mert évek múlva nem lesz tanító, tanár Magyarországon!
- Fix heti óraszámot a pedagógusoknak! 2020 szeptemberétől a pedagógusok heti kötelező óraszáma 22 óra legyen! Elég volt az évek óta tartó igazságtalanságból: ugyanannyi pénzt kap az is, aki 22, és az is, aki 26 órát tanít egy héten! Ne trükközzenek tovább, fizessék ki a többletmunkát! Ez vonatkozzon az óvodapedagógusokra is!
- Fizetésemelést a többi oktatási dolgozónak is! Nem nézhetjük tétlenül, hogy a pedagógusok munkáját segítő kollégák éhbért kapjanak! Becsüljék meg őket is, rendezzék a közalkalmazotti bértáblát!
- El a kezekkel a szakképzéstől! Nem hagyjuk, hogy a szakképzésben dolgozók elveszítsék közalkalmazotti státuszukat! Senki ne higgyen a kormányzat hamis állításának, miszerint csak akkor kaphatnak béremelést, ha a Munka törvénykönyve vonatkozik rájuk! Kérjük, minél többen csatlakozzanak a PSZ alkotmánybírósági beadványához!
- Halasszák el a Nemzeti alaptanterv bevezetését! Kezdődjön róla mielőbb széles körű társadalmi vita a szakmai szervezetekkel és az érdekképviseletekkel, a diákokkal és a szülőkkel!
- Radikális tananyagcsökkentést! Csökkentsék a tananyagot minden évfolyamon! A tanulók nem dolgozhatnak többet a felnőtteknek megállapított heti törvényes munkaidőnél! Adják vissza a diákoknak gyermekkorukat, a poros, elavult lexikális tananyagot száműzzék a tankönyvekből!
- Oldja meg a kormány a pedagógushiányt! Ehhez nemcsak béremelés, hanem más szakmai feltétel is szükséges! Több pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztenst a köznevelésbe! Korszerűsítsék a pedagógusok képzését és továbbképzését!
- Vonják vissza az életpályamodellt! Ez ugyanis kudarcba fulladt! Ehelyett dolgozzanak ki olyan ösztönző rendszert, amely valóban elismeri a pedagógusok minőségi munkáját!
- Esélyegyenlőséget az oktatásban! Az oktatás legfontosabb feladata a társadalmi felzárkóztatás! Teremtsék meg a feltételeket a sajátos nevelési igényű gyermekek neveléséhez és oktatásához! A szegregációt szüntessék meg minden intézményben!
- Adják vissza az óvodapedagógusok döntési jogát! Nem minden hatéves iskolaérett! Állítsák vissza a korábbi szabályozást, továbbra is az óvónők és a szülők dönthessenek közösen a gyermekek iskolaérettségéről! A kormány teremtse meg a korai gyermekkori fejlesztés lehetőségeit, legyen minden óvoda számára elérhető fejlesztőpedagógus, logopédus és más szakember!
- Becsüljék meg a gyermekvédelemben dolgozókat! Kapjanak több fizetést, munkájukkal arányos pótlékokat áldozatkészségükért! Teremtsenek XXI. századi munkafeltételeket, alakítsanak ki korszerűbb gyermekotthonokat Magyarországon.
- Demokratikus sztrájktörvényt! Minden munkavállaló élhessen alkotmányos jogával, hogy törvényes keretek között szüntethesse be a munkát! Eszerint módosítsa mielőbb a parlament a sztrájktörvényt! Érdemi érdekegyeztetést követelünk a szakszervezetekkel!
Legyen béke, egyetértés és nyugalom a közoktatásban!
A sajtótájékoztatót megtekintheti Facebook oldalunkon: https://www.facebook.com/pedagogusok.szakszervezete/videos/540432663260770/