ETUCE: szolidaritási üzenet
A koronavírus-járvány olyan közegészségügyi válságot jelent, amely teljesen más, mint amivel Európa sok éven át eddig szembesült. Az európai szakszervezeti család, az ETUCE Európában több millió oktatási alkalmazottat képvisel, és én, e szervezet igazgatója, szeretnék szolidaritási üzenetet küldeni tagszervezeteinknek.
Mint látható, otthonról szólok hozzátok. Az ETUCE irodáit bezárták, mivel Belgiumban a járvány miatt elrendelték a szigorításokat. Bizonyos üléseket le kellett mondanunk vagy el kellett halasztanunk, de az ETUCE titkársága távmunkával továbbra is helytáll. Továbbra is mindenben segítünk, ahogy a helyzet engedi.
Ebben a stresszes időszakban az ETUCE szolidaritást vállal Európa-szerte tagszervezeteivel és az általuk képviselt több millió munkavállalóval. A helyzet országonként eltérő, de az oktatásban a szakembereknek alapvető szerepet kell játszaniuk, és ezt a kihívást együtt vállaljuk. Az a szolidaritás, amelyet az ETUCE alapállásának tekint, épp az, amire most szükségünk van.
Az elkövetkező hetekben és hónapokban a szervezet egysége a legfontosabb. Lehetetlen megjósolni, hogyan alakul a járvány az elkövetkező évben, milyen hatással lesz életünkre, társadalmainkra és gazdaságainkra.
A válsághelyzetben világossá vált, hogy az európai kormányok nem folytathatják a megszorításokat hozó hibás politikát. Nem engedhetjük meg maguknak, hogy a beruházások egyes területeken a következő évtizedben is alacsony szinten maradjanak. A válságból való kilábaláshoz bármilyen eszközt válasszanak, egyértelmű, hogy a közszolgáltatásokban, így például az oktatásban a korlátozások nem hoznak megoldást. A közszolgálatok munkavállalói és a közszolgáltatásoktól függő polgárok nem lehetnek a COVID-19 következő áldozatai! Az ETUCE azon lesz, hogy ez az egész világon nyilvánvalóvá váljon!
A vírus okozta aggasztó és gyorsan terjedő válsághelyzet igazi csapda az iskolák és az oktatásügyi alkalmazottak számára. Azok a pedagógusok, akik még dolgoznak, megpróbálnak biztonságban helytállni, de ők és hallgatóik, tanítványaik olyan környezetben vannak, ahol nehéz kizárni a fertőzés lehetőségét. Sok országban az iskolák, egyetemek és más oktatási intézmények bezártak vagy lemondták tanóráikat. Az így kialakult helyzet nagy hatással lehet a kiszolgáltatott fiatalokra és családjaikra. Az online vagy a távtanulás nem mindenkinek felel meg, és van olyan hely is, ahol az iskolának kell vállalnia a szociális segítségnyújtást vagy a napi meleg étkeztetést. A pedagógusokra és az oktatásban dolgozókra szintén nehéz idők várnak. Gyakran hirtelen kell alkalmazkodniuk a kommunikáció új eszközeihez, hogy munkájukat elvégezzék. Természetesen ők minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy segítsenek a diákoknak, de ez nem járhat béreik csökkenésével és a munkakörülmények teljes romlásával. Az oktatási szakszervezetek nagy erőfeszítéseket tesznek e jelenségek leküzdésére. Tájékoztatják tagjaikat, gyakorlati tanácsokat adnak és biztosítják, hogy a kormányok figyelembe vegyék az intézkedések oktatási személyzetre gyakorolt hatását. Sok országban közvetlenül részt vesznek az oktatási ágazatban alkalmazandó intézkedések megtervezésében.
Bátorságot és kitartást kívánok az ETUCE tagszervezeteinek az elkövetkező hetekhez, és köszönöm a segítséget, amelyet Európában a pedagógusoknak és az oktatási alkalmazottaknak nyújtanak!
Susan Flocken
az ETUCE európai igazgatója