Heti lapszemle 2020. április 9.
A PSZ ismét kérte a szakképzési törvény és a végrehajtási rendelet visszavonását, hiszen a járvánnyal együtt járó gazdasági válság alapvetően befolyásolja a szakképzés, a tanulók helyzetét. Szakszervezetünk nem ért egyet azzal, hogy megszüntetnék a tanárszakra jelentkezők alkalmassági vizsgáját, nem az alkalmassági vizsga eltörlése tenné vonzóbbá a pályát, hanem az értékálló bérezés. A PSZ üdvözli, hogy elfogadták javaslatát az egyféle érettségire.
április 3.
Még mindig nem tudni, elkezdődik-e május 4-én az érettségi
Totyik Tamás, a PSZ alelnöke az érettségik körüli bizonytalanságról nyilatkozott a Nők Lapja Café portálnak. Szerinte önmagában már az megnyugvást adna és némileg oldaná a bizonytalanságot, ha időpont megjelenése nélkül kiderülnének a mérlegelés alatt álló elképzelések, továbbá a kormány az egyeztetésbe bevonná a szakmai szervezeteket és az érdekképviseleteket is.
https://nlc.hu/ezvan/20200403/erettsegi-koronavirus-2020/
Sok gyermekhez el sem jut a távoktatás
A diákok ötödéhez el sem jut a távoktatás, tömeges bukások lehetnek, ha nem találnak ki valamit - mondta Hermann Zoltán kutató, aki a kompetenciamérés adataiból számolta ki, hányan lehetnek, akiknek eszköze sincs otthon a digitális oktatáshoz. Szabolcsban és Borsodban a diákok harmada eleve kiesik a távoktatásból.
Itt lehet elolvasni a grafikonokkal szemléltetett elemzést:
Éheznek a járvány miatt a munka és iskola nélkül maradtak Borsodan
A legnagyobb kihívást a gyermekek oktatásának otthonra költöztetésében az jelenti, hogy az eddig iskola által biztosított napi háromszori étkezést egyszerűen nem tudják pótolni a hátrányos helyzetű, illetve szegregált településeken.
https://merce.hu/2020/04/03/eheznek-a-virus-miatt-munka-es-iskola-nelkul-maradtak-borsodban/
A digitális átállás nem a tanulóknak, inkább a pedagógusoknak kihívás
Egy csapat hallgató összefogott, hogy digitalizált tananyagokkal és oktatási segédletekkel segítse az átállást. A kezdeményezésből országos megmozdulás lett: az Oktondi - Egyetemisták az Online Közoktatásért - mozgalomban már több mint 4700 egyetemista dolgozik azon, hogy a digitális oktatás mindenkinek könnyebb legyen.
ITM: idén több mint 91 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba
A szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre 91 460-an nyújtottak be érvényes jelentkezést - közölte az ITM. A jelentkezők többsége állami ösztöndíjas formában szeretne továbbtanulni, a legnépszerűbb továbbra is az ELTE. A kormány célja, hogy a fiatalok versenyképes tudásra tegyenek szert, jobb egyetemeken tanulva értékesebb diplomát kapjanak. A hatékonyabb és korszerűbb felsőoktatás érdekében az Innovációs és Technológiai Minisztérium újabb hat egyetem működési és finanszírozási modellváltásához kéri az Országgyűlés támogatását.
https://www.magyarhirlap.hu/belfold/20200403-iden-tobb-mint-91-ezren-jelentkeztek-a-felsooktatasba
Az elmúlt 20 évben egyszer sem volt olyan alacsony a felsőoktatásba jelentkezők aránya, mint idén
A Népszava megírta, amire az ITM közleménye nem tért ki, hogy a 91 ezres szám jelentős csökkenés az elmúlt évek adataihoz képest. Tavaly több mint 112 ezren adták be jelentkezésüket, 2018-ban pedig 107,7 ezren. 2001-ig visszamenőleg egyszer sem volt olyan alacsony a felsőoktatásba jelentkezők száma, mint idén.
https://nepszava.hu/3073385_csak-91-ezren-jelentkeztek-felsooktatasi-kepzesre-iden
április 4.
Egyre több szakképző segíti kreatív megoldásokkal a védekezést
A járvány lassítása érdekében a szakképző intézmények oktatói, tanulói segítik a koronavírus terjedése elleni védekezést - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Az ország 34 szakképzési centrumában eddig már csaknem 37 ezer textil szájmaszk készült el, amelyet kórházakba, szociális intézményekbe, idősotthonokba juttatnak el.
Digitális platformon a gyermekirodalom
Áprilisban teljes üzemmódban működnek az Ifjúsági és Gyerekirodalmi Centrum digitális platformjai. Honlap, blog és YouTube-csatorna egymásra hangolt tartalmai népszerűsítik a magyar nyelvű minőségi gyerek- és ifjúsági irodalom szerzőit és kiadványait, segítik a pedagógusokat munkájukban. Cél az is, hogy a különböző programokon résztvevőket összekapcsolják egymással, hogy pl. az egyetemi kutatások átáramolhassanak az akkreditált tanárképző workshopba.
FDSZ: Veszélyben az autonómia
Eddig az egyetem saját döntéshozó testületének, a szenátusnak kellett kidolgoznia és elfogadnia az SZMSZ-t, amely egy felsőoktatási intézmény legfontosabb alapdokumentuma. A felsőoktatási törvény átírásával a szenátus legfeljebb csak véleményezhet majd, ha egyáltalán kikérik a véleményét - mondta a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének alelnöke, Toronyai Gábor.
Tiltakozás Kaposváron
Közös közleményben tiltakoztak a kaposvári ellenzéki pártok, mert a beterjesztett törvényjavaslat szerint a helyi egyetemet augusztustól beolvasztják a gödöllői székhelyű Szent István Egyetembe. A felsőoktatás módosítása egyedül Kaposvár egyetemének önállóságát venné el, ami azért is érthetetlen, mert vannak jóval kisebb egyetemek is - olvasható a közleményben.
április 5.
Befullad a távoktatás ott, ahol hó végén eladják az okostelefont
A távoktatás eredménye az lesz, hogy még inkább szétnyílik a meglévő társadalmi olló - véli L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány alapítója, a berettyóújfalui Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója. Szerinte a pedagógusok is frusztráltabbak lesznek, nincs visszacsatolás a munkájukról, ráadásul a szegregált településeken élő diákok a feladatoknak csak 20-30 százalékát küldik vissza.
https://hvg.hu/itthon/20200405_koronavirus_tavoktatas_ritok_oktatas_diak
A tanároknak új szerepet kell megtanulniuk
A tananyag leadása helyett arra kell megtanítani a gyerekeket, hogy otthon önállóan legyenek képesek tanulni - mondta Farczádi-Bencze Tamás, a józsefvárosi Deák Diák Általános Iskola igazgatója. Legnehezebb az alsós tanítók helyzete, egyetlen pedagógus sincs felkészülve arra, hogy személyes jelenlét nélkül tanítson írni-olvasni. Vidéki, szegregált példákat ismertet ez a portál is.
ITM: több mint kétszeresére nőtt a Digitális összefogásban beérkezett felajánlások száma
Több mint kétszeresére nőtt a Digitális összefogásban beérkezett felajánlások száma - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium. A kezdeményezés célja, hogy szektor szereplői által felajánlott digitális megoldások, eszközök, szolgáltatások és önkéntes segítségnyújtás minden érintetthez eljusson.
Iskolatévé, netiskola
Jegyzet a házi karanténról, a távoktatásról: „Ki vette eddig komolyan az M5 produktumait? Az OFI projektjeinek innovatív elemeit? Talán maguk a fenntartó intézmények sem. Ki figyelt oda a civil oktatási portálokra, lelkes tanárok vlogóráira? Talán a reformokat követelő szakmai csoportok sem. De most, sajnos, épp most, végre fény vetült erre a kincsre.”
https://nepszava.hu/3073339_iskolateve-netiskola
április 6.
PSZ: pótcselekvés, hogy megszüntetnék a tanárszakra jelentkezők alkalmassági vizsgáját
A kormány szándéka szerint a jövőben nem kellene előzetes alkalmassági vizsgán részt venniük azoknak, akik tanárszakon szeretnének továbbtanulni. A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott törvénymódosítás törölné azt a rendelkezést, miszerint: „A pedagóguspályára jelentkezőknek a felvételi eljárás keretében alkalmassági vizsgán kell részt venniük”. Az indoklás szerint ez is segíthet a „nyugdíjazási korfából várható” pedagógushiány pótlásában. A pályaalkalmasságot a képzési folyamatba ágyazzák be. A PSZ alelnöke, Totyik Tamás szerint ez „pótcselekvés”, nem az alkalmassági vizsga eltörlése tenné vonzóbbá a pályát, hanem az értékálló bérezés. Egy ilyen döntéssel lényegében bárki jelentkezhet bármilyen tanárszakra, akkor is, ha nincsenek meg a szükséges képességei.
Polgármester vagy pedellus viszi házhoz a tananyagot
A legtöbb tarnabodi családban nincs számítógép, de ha lenne, internetet akkor is csak nagyon kevesen tudnának fizetni. Így a tanárok otthon állítják össze a feladatlapokat, amelyeket az intézményben kinyomtatnak, majd hetente kétszer, a meleg ebéddel együtt kivisznek a diákoknak. A drávamenti Heresznye polgármestere, Rengel László is jelezte: a családok nagy részénél nemhogy informatikai eszköz, de internet sincs, s bár a teleházban akad wifi és gép is, az intézményt nem nyithatják ki, így papíralapon zajlik az oktatás. Sajnos a szülők egy részét nem is érdekli, tanul-e a gyerekük.
https://nepszava.hu/3073551_polgarmester-vagy-pedellus-viszi-hazhoz-a-tananyagot
30-50 ezer gyereknek komoly kihívás lesz teljesíteni a félévet
Sajnos még annál is jelentősebb lesz a lemorzsolódás és nő a korai iskolaelhagyás veszélye, mint ahogyan eddig jellemző volt: nagyon sok cigány és hátrányos helyzetű gyermeknek lesz komoly nehézség a felsőbb osztályba lépés. Azok a leginkább veszélyeztetettek, akiknek a következő hónapokban be kellene fejezniük az általános iskolát vagy a szakközépiskolát. Mindenképpen jó lenne tisztább és átfogó képet kapni májusban, addig csak feltételezések, illetve saját személyes tapasztalatok vannak - mondta Forgács István romaügyi szakértő.
https://mandiner.hu/cikk/20200531_forgacs_istvan_leokezasra_var
A túlhaladott konzervatív oktatás válságba jutott
„Egy sikeres digitális átállásnak ma sem a humán, sem a technikai, sem a tartalmi feltételei nincsenek meg” - mondta a Narancs.hu-nak Köteles Lajos nyugalmazott főiskolai tanár, a Békéscsabai Tanítóképző Főiskola volt főigazgatója, egyben ismert felsőoktatási innovációs szakember. 2008-ban Gyulán, az általa vezetett intézetben indult el az országban az egyik első távoktatási képzés. „A legfontosabb tanulság, hogy az oktatási rendszer jövőjéről a pártok megegyezésén alapuló nemzeti stratégiai program létrehozására van szükség, hiszen egy ilyen átalakítás legalább egy évtizedig tartó, komoly anyagi és szellemi erőforrásokat igénylő folyamat” - mondta az interjúban.
A diákokat összetartóvá tette a távoktatás
Nem mindig könnyű egy lusta reggelen nekiállni tanulni…Ez a helyzet negatív oldala, de van pozitív is: a baráti és osztályközösségek kicsit sem gyengültek meg! Segítjük egymást, nemcsak az osztályban és az évfolyamon, hanem az egész iskolában, sőt az egész országon belül - mondta egy diák. Egy másik jelezte: a testnevelést választotta ötödik érettségi tárgynak, de otthon elég nehéz gyakorolni gerendán és kötélen.
Oktatóvideókkal segíti a végzősöket a Magyarságkutató Intézet
A legnagyobb segítség az érettségi előtt álló diákoknak kell. A Magyarságkutató Intézet támogatásukra hozta létre Érettségi Plusz előadás-sorozatát a történelem, a magyar nyelv és irodalom tantárgyakból történő hatékony felkészüléshez. Bár az előadások az érettségi tételeken alapulnak, nem csupán a végzős diákoknak érhetők el.
Nincs ballagás, nincs közös sírás…
Balatoni József tanár írásából kitűnik: mindenkit megvisel lelkileg is a bezártság, különösen akkor, ha most négy évet ballagás és szerenád nélkül kell lezárni.
Levelet küldött egy iskolapszichológus a gyerekeknek
A szakember a koronavírus-járvány miatt megváltozott helyzetre, a tanulásra és a napirend fontosságára tért ki, valamint arra, hogy a feszültség természetes ebben a helyzetben.
https://civishir.hu/belfold/2020/04/levelet-irtak-az-iskolapszichologusok-a-gyerekeknek
Mi lesz a szakmai vizsgákkal?
Az Eduline ismertette az Emmi válaszát: „Kértük a vizsgaszervezőktől, hogy személyes jelenlétet igénylő vizsgát ne tartsanak, helyezzék előtérbe az interaktív megoldási lehetőségeket”. Ha mégis vizsgára kerül sor, kiemelt jelentőségű, hogy a vizsgázók és a vizsgaszervezők fokozottan tartsák be a központi rendelkezésekben meghatározott higiénés viselkedési szabályokat. A vizsgahelyszínen gondoskodni kell arról, hogy a vizsgázók egymástól elkülönítve használják a helyiségeket, étkezőt, büfét.
http://eduline.hu/kozoktatas/20200406_Az_iskolarendszeren_kivuli_tanfolyamok_es_szakmai_vizsgak
FDSZ: Határozott intézkedéseket a munkahelyek és a munkavállalói jogok védelmére!
A köz- és felsőoktatás munkavállalói is fokozódó terhelésben, új és rendkívüli családi, társadalmi, gazdasági változásokkal szembesülve, a digitális oktatás kihívásaival megküzdve állnak helyt - írta közleményében a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete. Növekszik a bizonytalanság, a megélhetést, az egészséget fenyegető élethelyzetek kialakulásának veszélye, ezért az FDSZ egyebek között azt kéri, függessze fel a kormány az elbocsátásokat a felsőoktatásban, kompenzálja a kieső jövedelmeket, döntsön (a szakmai és érdekvédelmi szervezetek, a diákság bevonásával) az érettségi vizsgák rendjéről, a továbbtanulásról, a felvételi eljárásról.
Az ÉSZT nyílt levelet írt a kormánynak és a parlamentnek
A szakszervezet javasolja, hogy a parlamenti döntés előtt készüljön hatástanulmány a felsőoktatási modellváltással kapcsolatos folyamatokról, az átalakítás munkavállalói jogokat érintő elemeiről. Egyetértve tagszervezeteikkel, kezdeményezik a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács haladéktalan összehívását, és csak azt követően tárgyalja a parlament a felsőoktatási törvény módosítását.
április 7.
PSZ: Most indokolt igazán a szakképzési törvény visszavonása
A gazdaság válsága alapvetően befolyásolja az ahhoz szorosan kapcsolódó szakképzés helyzetét. Ezért a PSZ szerint indokolt a szakképzési törvény és a végrehajtási rendelet visszavonása. A szakképzési centrumok egyes feladatainak kiszervezését le kell állítani, helyre kell állítani a szakképzés és a köznevelés természetes egységét. Közlemény a honlapunkon.
Vonják vissza a szakképzési törvényt
Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke a Klubrádió Esti gyors c. műsorában azt hangsúlyozta: vonják vissza az új szakképzési törvényt és annak a végrehajtási rendeletét. Gondolják át még egyszer megfelelő hatástanulmányokkal, hogyan lehet megoldani a gazdasági szereplők bevonását és a szakképzési intézményekben a tanműhelyek megfelelő kihasználtságát. Felvetette: ki foglalkozik majd a tanulókkal, hiszen a kkv-szektort is érinti a járvány miatt kialakult gazdasági helyzet. Csak a szakképzési centrum intézményeinek tanműhelyei maradnak, a PSZ azt javasolja, ezeket fejlesszék.
https://www.klubradio.hu/adasok/pedagogusok-vonjak-vissza-az-uj-szakkepzesi-torvenyt-111950
Palkovics László: nyelvvizsga nélkül is megkapják a hallgatók a diplomájukat
75 ezer, nyelvvizsga hiányában középfokú végzettséget igénylő munkakörben elhelyezkedett munkavállaló van Magyarországon. A gazdaságvédelmi akcióterv munkahelyteremtési programjának részeként ezt a 75 ezer diákot mentesítik a nyelvvizsga-kötelezettség alól, hiszen a gazdaságnak szüksége lesz a diplomás munkavállalókra - mondta az ITM vezetője.
Az ITM utóbb közölte, kikre vonatkozik a bejelentés
Minden hallgatóra vonatkozik a nyelvvizsga alóli mentesség, aki 2020. augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tesz vagy tett - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Ezzel Palkovics László miniszter bejelentését egészítették ki.
https://hvg.hu/itthon/20200407_Palkovics_diploma_nyelvvizsga_koronavirus
HÖOK: Több tízezer végzősről lehet szó
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának kommunikációs vezetője szerint a miniszter bejelentése nagyjából 60 ezer idén végző hallgatónak könnyíti meg a diplomaszerzés feltételeit, hiszen a járvány miatt a legtöbb nyelvvizsga-központ bezárt. Bár szerinte a hallgatók többsége még idejében megszerezte a kötelező nyelvvizsgát, idén is több tízezer végzősről lehet szó, aki még nem tett ennek eleget.
Arra készülnek a tanárok, hogy az idei tanévben már marad a digitális oktatás
Balatoni József tanár az ATV Start című műsorában arról beszélt, hogy a digitális oktatás miatt napi 12-14 órákat dolgoznak a pedagógusok, emellett a Nat-ról szóló dokumentumokat átnézni nagyon nagy munka. Tankönyvrendeléseiket a következő hetekben le kell adniuk, mindezt úgy, hogy az új tankönyvek még nem készültek el, ezért úgy gondolja, hogy a rendkívüli helyzet miatt a bevezetést el kellene halasztani. Az ő osztálya idén fog érettségizni, mint mondta: teljes a bizonytalanság. Próbálja diákjait megnyugtatni, ami azért is nehéz, mert ő maga sem nyugodt. Nem gondolja, hogy Magyarország felkészült az online érettségire, ezért szerinte az egyik opció az érettségi későbbre halasztása lehet.
Balatoni József a Pénzcentrumnak is nyilatkozott - ebben is szó volt a távoktatásról, az érettségi körüli bizonytalanságról, a végzősök lelkileg is nehéz helyzetéről.
Kilencedikes fejlesztett egy matekos alkalmazást
Horváth Milán kilencedikes pécsi középiskolás fejlesztett egy, a teljes általános iskolai matematikát lefedő alkalmazást okostelefonokra. A Matinno névre keresztelt applikációt a járvány miatt ingyenesen elérhetővé tette, hogy minél több gyerek használhassa a digitális munkarendben.
https://magyarnemzet.hu/belfold/kilencedikes-fejlesztette-a-matekos-alkalmazast-7977215/
Újabb hat állami egyetem kerül vagyonkezelői alapítványhoz
A felsőoktatásban is lehetőség nyílik a teljesítményalapú, differenciált javadalmazásra, ami jelentős motiváló erő, azaz egyértelműen hozzá fog járulni az eredményesebb működéshez - mondta a Magyar Nemzetnek Schanda Tamás az egyetemeket érintő finanszírozási és működési átalakításról. Az államtitkár jelezte: az intézményeknek a jövőben jobban kell támaszkodniuk saját bevételeikre, és fontos, hogy fogjanak össze a vállalatokkal. Szerinte a szereplőkkel folyamatos az egyeztetés, mindenkinek megnyugtató lehet a Budapesti Corvinus Egyetem példája.
https://magyarnemzet.hu/belfold/ujabb-hat-allami-egyetem-kerul-vagyonkezeloi-alapitvanyhoz-7977170/
április 8.
Meghalt Szüdi János, a PSZ korábbi szakértője
Az oktatás ügyének elkötelezettje 71 éves korában halt meg. Szakmai tudása megkérdőjelezhetetlen volt, ezt kollégái, partnerei is tiszteletben tartották még akkor is, ha a tárgyalóasztal másik oldalán ültek. A Pedagógusok Szakszervezete több évig támaszkodhatott felkészültségére, segítőkészségére. Reá emlékezünk a honlapunkon.
https://pedagogusok.hu/hir/4014/szuedi-janos-emlekere
Még nem tudni, mi lesz a szakvizsgákkal, szakmai érettségikkel
A centrumokban hozott intézkedések alapvetően nem rosszak, a szakképzés tervezett reformjával azonban lehetnek bajok - mondta a PSZ szakképzési szakértője, Palotás József. Az új szakképzési törvény ugyanis nagyobb arányban terelné a diákokat szakmai gyakorlatra külső vállalkozókhoz, a tanulói státuszukat is munkavállalói státuszra alakítanák. A gazdaság egyre válságosabbá váló helyzete azonban a PSZ szerint lehetetlenné teszi, hogy a tanulók leszerződjenek a vállalatokkal, valamint részben azt is, hogy teljesüljenek a már eddig megkötött megállapodások. Ezért is lenne indokolt a szakképzési törvény és végrehajtási rendeletének visszavonása.
Mi lesz a nyelvvizsga jövője?
Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért - Országos Nyelvoktatási és Nyelvvizsgáztatási Szakmai Egyesület elnöke felvettette, a miniszteri bejelentés után mi lesz a folytatás. Arról ugyanis Palkovics László nem beszélt, hogy az oktatáspolitika egyik több évtizedes alaptételét - legalább egy idegen nyelv B2-es szintű ismerete elvárás az egyetemre belépők többségével és minden onnan kilépővel szemben - is megkérdőjelezik vagy sem. „Erre pedig nem mentség a járványhelyzet, mert a most megmentettek zöménél a mai döntésnek semmi köze a járványhoz. Ők nem fognak ettől hirtelen munkát találni” - mondta. Az idén végzők között bizonyára van 2-3 ezer olyan hallgató, akinek még nincs nyelvvizsgája, viszont lenne reális esélye arra, hogy a következő pár hónapban megszerezze azt.
http://eduline.hu/nyelvtanulas/20200407_nyelvvizsgakovetelmeny_diplomaszerzeshez
Digitális oktatás: folytatjuk, ahol abbahagytuk?
A cikk a digitális oktatás nehézségeivel foglalkozik, de kitért a Nemzeti alaptantervre is. Nahalka István oktatáskutató hangsúlyozta: jól látszik, hogy a minisztérium ragaszkodik bevezetéséhez, de elképzelni sem tudja, mikor lesz idejük felkészülni erre a pedagógusoknak. „Azok a tanárok, akik most a hátukon viszik az iskolát, jobb esetben napi tíz órát dolgoznak. Egyszerűen nem lehet megoldani, hogy megírják még emellett a helyi tanterveket. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy milyen súlyos tartalmi problémák vannak az új NAT-tal. Vagyis a legjobb az lenne, ha egyáltalán nem vezetnék be, de ha nagyon muszáj, akkor is legkorábban egy év múlva lehet reális” - tette hozzá.
Nem kell személyesen megjelenni, hogy beirassák az általános iskolába a gyereket
Az általános iskolai beiratkozás megkezdődött, de ehhez nem kell személyesen bemenni az intézménybe. Az Oktatási Hivatal már értesítette a kötelező felvételt biztosító iskolák fenntartóit, és elérhetővé tette azoknak a gyermekeknek az adatait, akik szeptembertől tankötelesek. A tanulói jogviszony létesítéséhez szükséges dokumentumokat elegendő lesz a tanév első napján bemutatni - tájékoztatta a lapot a Klebelsberg Központ. A középfokú felvételik már lezajlottak, a beiratkozás június második felében esedékes. Mivel a nyárra várható járványügyi helyzet egyelőre kiszámíthatatlan, ezzel kapcsolatban az Emmi csak később fogja meghozni a döntést.
https://magyarnemzet.hu/belfold/altalanos-iskolai-beiratkozas-nem-kotelezo-szemelyesen-7981316/
Egy kutatás szerint az iskolák bezárása nem elég hatékony fegyver
Az iskolákat világszerte bezárták, hogy ezzel is gátolják a koronavírus terjedését, de most egy új kutatás, amelyet a CNN ismertetett, megkérdőjelezi az óvintézkedés hatékonyságát, mondván, jóval kisebb a hatása a járványra, mint ahogyan előzetesen gondolták. Mások óva intenek a következtetésektől, arra figyelmeztetnek, hogy a többi óvintézkedéssel együtt erre is szükség van. Az UNESCO adatai szerint 188 országban szünetel az oktatás, diákok 91 százaléka nem jár most iskolába, nagyjából 1,6 milliárd fiatal.
április 9.
Senki se maradjon jövedelem nélkül az oktatásban
A tantermen kívüli, digitális munkarenddel valóban elindult egy hullám, hogy az iskolákból elküldjék a nem főállású dolgozókat. Nagyon helyes, szakszervezeti szempontból is elismerendő lépés volt, hogy a Klebelsberg Központ elnöke közbelépett és körlevélben kérte: a tankerületek hagyjanak fel ezzel a gyakorlattal - mondta a Magyar Nemzetnek a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke. Totyik Tamás szerint a továbbiakban is szükség van mindenki munkájára, és van is ellátandó feladat.
Kitért arra is: a szakképzésben megfontolandó lenne, hogy jelen helyzetben a duális képzések, vagyis a vállalati környezetben történő gyakorlatozás előtérbe helyezése helyett inkább az iskolai tanműhelyeket erősítsék meg, legalább addig, amíg a járvány után újra talpra áll és megerősödik a gazdaság.
https://magyarnemzet.hu/belfold/senki-se-maradjon-jovedelem-nelkul-az-oktatasban-7986062/
Javaslat: nem lesznek szóbeli érettségik
Az oktatási akciócsoport azt javasolja, hogy a szóbeli és gyakorlati vizsgákat ne szervezzék meg, hanem csak írásbeli vizsgák legyenek az érettségin - jelentette be Maruzsa Zoltán államtitkár az Operatív törzs sajtótájékoztatóján. Szerinte 14 nap alatt valamennyi vizsga lebonyolítható. A kormány dönt majd.
https://index.hu/belfold/2020/04/09/operativ_torzs_maruzsa_diploma_nyelvvizsga/
A PSZ üdvözli, hogy elfogadták javaslatát az egyféle érettségire
A Pedagógusok Szakszervezete üdvözli, hogy az Emmi, illetve az oktatásért felelős akciócsoport elfogadta a PSZ korábbi javaslatát, miszerint csak egyféle vizsgát tartsanak. Ezek alapján a PSZ örömét fejezi ki, hogy csak írásbeli érettségi lesz, ha ezt a kormány is elfogadja, továbbá bízik benne, hogy a szakmai érettségik és a szakmai vizsgák is megszervezhetők lesznek.
https://pedagogusok.hu/hir/4015/a-psz-koezlemenye-az-erettsegirol
A válogatás nem teljes körű!
Mindenkinek szép ünnepet, jó egészséget kívánunk!